Beseda „Energie, budoucnost lidstva“

Energie budoucnost lidstava

Energie

Ve pondělí 30. května 2022 se uskutečnila pro žáky 8. ročníku beseda „Energie, budoucnost lidstva“. Tuto besedu nabízí společnost ČEZ, a.s. školám jako vzdělávací program, jehož cílem je zvýšit informovanost o energetice a o všem, co s ní souvisí, tak povzbuzení zájmu mladé generace o studium energetiky.

Besedou prováděli zkušení lektoři p. Ing. Petr Pavlík a p. Tomáš Hejl. Beseda žákům poskytla globální pohled na energetiku v současném světě, nutnost uvědomění si hodnoty energie a důležitosti jejího dostatku, představeny byly všechny typy zdrojů energie. Celá beseda byla doprovázena atraktivní prezentací fotografií a poutavým výkladem. V průběhu besedy jsme se zamýšleli nad otázkami spotřeby elektrické energie a její možné úspory, dozvěděli jsme se, kolik energie potřebujeme, kde a jak ji získat, jaké jsou možnosti výroby elektrické energie, diskutovali jsme nad otázkami budoucnosti. Dozvěděli jsme se také něco o radioaktivitě, která není vidět, není cítit, není slyšet, ale působí na nás každodenně, aniž bychom si to uvědomovali, dokonce jsme přišli na to, že ji k životu potřebujeme. Prakticky jsme změřili pomocí dozimetru radioaktivitu rudy smolince, strusky a skleněné nádoby. Beseda se žákům velice líbila, aktivně se zapojovali do diskuse, byli zvídaví, byla pro žáky přínosná. Určitě přivítáme tuto akci i v následujícím roce.

Motto besedy byl citát Emanuela Kanta: „Nebojte se používat rozum“. V tomto duchu se nesla celá beseda. Žáci byli aktivní, dotazovali se a se zájmem poslouchali.

Autor: Monika Halšková

Datum vložení: 3. 6. 2022 6:57