Zeměpisná exkurze po České republice 2022

zeměpisná exkurze

Zeměpisná exkurze

Po dvouleté prodlevě způsobené pandemií Covid – 19 měla naše škola opět možnost uspořádat již šestnáctou zeměpisnou exkurzi po České republice. V  termínu od pondělí  13.6.2022 do pátku 17.6.2022 absolvovalo třicet jedna žáků pětidenní poznávací zájezd po vybraných atraktivních místech ČR. V letošním roce jsme procestovali severní  a střední část naší nádherné vlasti.

Počasí během celého pobytu bylo nádherné, strava ve formě polopenze výborná, ubytování v tělocvičnách základních škol pohodové a navštívená místa úžasná…. Zbývá už jen dodat, co jsme během ujetých 1 000km viděli.

1.den:

Exkurzi zahajujeme prohlídkou Památníku Emila Holuba v Holicích. Hradec Králové s prohlídkou historického centra a úžasná exkurze do výrobního závodu klavírů Petrof. Hospital Kuks se sochami Ctností a Neřestí. Safari Dvůr Králové. Procházka v Babiččině údolí ke Starému Bělidlu, Viktorčině splavu a zámku Ratibořice byla romantickým zakončením dne.

2.den:

Muzeum hornictví ve Rtyni v Podkrkonoší. Rodný dům Karla Čapka v Malých Svatoňovicích. V Polici nad Metují  jsme se pak kochali šikovností českých rukou v Muzeu stavebnice Merkur a v Muzeu papírových modelů. Klášter v Broumově s Turínským plátem a úžasným průvodcem nikdy nezklame. Procházka v Teplických skalách s výstupem, po 260 schodech, na zříceninu hradu Střmen byla přípravou na druhý den.

3.den:

Tradiční celodenní výšlap slouží jako odpočinek od sedadel autobusu…  V letošním roce jsme vyrazili do Krkonoš. Z Pece pod Sněžkou nás lanovka vyvezla na Sněžku. Od ní jsme pak vyrazili na 28 km dlouhou hřebenovou trasu až do Rokytnice nad Jizerou. Počasí bylo nádherné a výhledy úžasné. Prošli jsme těmi nejznámějšími místy našeho nejvyššího pohoří – Sněžka, Sluneční, Dívčí a Mužské kameny, pramen Labe, Pančavský vodopád, Labská  a Vrbatova bouda, Špindlerovka, Sněžné jámy.

4.den:

Smržovka s muzeem obrněné techniky bylo rájem pro kluky. Jediné muzeum skla a bižuterie v ČR v Jablonci nad Nisou bylo opravdu nádherné. Zámek Sychrov nám připomněl pohádku Nejkrásnější hádanka. Pivovar Svijany se svou historií výroby piva nás nadchl. Slavníkovské hradiště v Libicích nad Cidlinou působilo při soumraku a západu slunce opravdu mysteriózně…zem ex

5.den:

Prohlídka Kutné Hory odstartovala poslední den našeho zájezdu. Procházka historickým jádrem s chrámem sv. Barbory doplněná o návštěvu Muzea stříbra neměla chybu. Chrudim s muzeem loutkařských kultur nás vrátila do dětských let. Hřebčín ve Slatiňanech pak potěšil všechny milovníky koní. Poslední prohlídka v Lošticích a to jsou samozřejmě tvarůžky.  Máme celý program úspěšně za sebou… ještě zastávka na občerstvení v olomoucké Olympii a pak už jen cesta domů.

Podle mého názoru a zpráv od žáků se zeměpisná exkurze povedla. Poděkování patří panu učiteli Mgr. Davidu Šebestovi za jeho ochotu se zájezdu zúčastnit a být 24h denně k dispozici svým žákům. Dále pak děkuji SRPŠ za finanční příspěvek na platbu autobusu a sponzorské dary od rodičů. Velké díky patří také zúčastněným žákům, kteří svým vzorným chováním dělali čest naší škole. Myslím že za cenu 3.200,-Kč si žáci viděli krásná místa naší vlasti a cena jejich zážitků je nevyčíslitelná…

Autor: Mgr. Drahomír Hlačík, vedoucí exkurze

Datum vložení: 30. 9. 2022 22:44