Exkurze Osvětim a solný důl Vělička

Foto 1

Dne 30. 1. 2024 měli žáci devátých a osmých ročníků příležitost nahlédnout do historie a zároveň objevovat podzemní krásy v rámci vzdělávací exkurze v Polsku.

Výlet do historie a podzemního království - Osvětim a solný důl Vělička

Dne 30. 1. 2024 měli žáci devátých a osmých ročníků příležitost nahlédnout do historie a zároveň objevovat podzemní krásy v rámci vzdělávací exkurze v Polsku. Cesta nás zavedla nejen do největšího koncentračního tábora 2. světové války, ale také do fascinujícího solného dolu Vělička.

Osvětim, tragické svědectví minulosti, na naše žáky hluboce zapůsobila. Profesionálně vedený program nás provedl historií tohoto místa a odhalil nám jeho vznik a surovou realitu života v něm. Návštěva obytných a vězeňských bloků, popraviště a plynové komory nám vtiskla do paměti atmosféru lidského utrpení, která rezonuje i po mnoha letech.

Solný důl Vělička nás poté přenesl z temných kapitol historie do úchvatného podzemního světa. Sestup po 380 dřevěných schodech nás dovedl do prvního poschodí 64 metrů pod zemí, odkud jsme měli možnost objevovat tři patra nádherně vyzdobených prostor až do hloubky 135 metrů. Tento solný důl disponuje celkem devíti podzemními patry, dosahujícími do hloubky 327 metrů.

Naše skupina měla to štěstí, že ji provázely česká a slovenská průvodkyně, které kromě skvělého výkladu sršely i vtipem, takže exkurze byla nejen poučná, ale i zábavná.

Reliéfy, sochy svatých, králů, bojovníků a kaple, vše vytesané ze soli, nás okouzlily. Solné lustry, jakoby vyrobené z křišťálu, zářily ve tmě, a výstava strojů a zařízení nám přiblížila těžební historii tohoto místa.

Pro ty, kdo pochybovali o přítomnosti soli všude kolem, byla připravena neodolatelná
výzva – ochutnat, jak moc slané jsou stěny.

Prohlídka solného dolu Vělička byla velmi zajímavá a nezapomenutelným způsobem nám odkryla poklady, které se skrývají pod povrchem této malebné polské oblasti.

Celá exkurze byla velice přínosná a vydařila se i díky slunečnému a příjemnému počasí.

Ing. Katarína Čermáková a Mgr. Anna Víchová

Foto 1