Soutěž Bobřík informatiky

Soutěž Bobřík informatiky 2

Bobřík informatiky

V listopadu proběhl již 14. ročník, v naší škole, velmi oblíbené soutěže Bobřík informatiky. Celkem se zúčastnilo 109 442 soutěžících z celé republiky, což je nejvíce v historii soutěže. Jedná se o předmětovou on-line soutěž podporovanou MŠMT a Jednotou školských informatiků. Je určena žákům 4. až 9. ročníků základních škol a studentům středních škol. Cílí na bystrého žáka se zájmem o svět technologií. Soutěžící odpovídají na otázky z oblasti informatického myšlení, algoritmizace, porozumění informacím, řešení problémů a digitální gramotnosti. Žáci vyplňují online test, v němž vybírají z několika možností nebo přemisťují objekty na obrazovce apod.Soutěž Bobřík informatiky 1

Také letos byly úlohy velmi důmyslně vymyšleny. Otázky se lišily svou náročností, zaměřením a způsobem řešení. Poprvé organizátoři soutěže zařadili nový typ úloh – programovací úlohy, v nichž se při řešení sestavoval program z bloků. V každé kategorii bylo po třech takových úlohách. Z celorepublikové statistiky vyplynulo, že letošní testy byly obtížné pro žáky 1. stupně, naopak pro Kadety byly relativně jednoduché. O to víc jsme hrdi na úspěchy našich nejmladších účastníků. Soutěž probíhala v počítačové učebně školy. Zúčastnilo se jí postupně 147 žáků. Pokud žák dosáhl alespoň 120 bodů z maximálního počtu 192 bodů, stal se úspěšným řešitelem národního kola. U nás se to letos povedlo 38 soutěžícím.

V kategorii MINI se úspěšnými řešiteli stalo 9 žáků. V kategorii BENJAMIN uspělo 16 žáků a v nejstarší kategorii KADET máme „šťastných“ 13 úspěšných řešitelů. Všem úspěšným řešitelům a řešitelkám blahopřejeme. J Velké uznání si zaslouží tři nejlepší z každé kategorie, kterými byli: v kategorii MINI zvítězila Rozálie Machurová (192 b. = maximální počet :), Jan Kuzník (180 b.) a Ester Kořízková (164 b.); nejúspěšnější BENJAMIN byl Hynek Vícha (164 b.), Ondřej Hrbáč (151 b.), Sebastián Trulej (148 b.) a Kateřina Teplanská (148 b.); v KADETECH zvítězil Jakub Juran (164 b.), Josefina Sikorová (160 b.), Markéta Marošová (156 b.), Marián Kufa (156 b.) a Adam Pracný (156 b.). Nejmladší soutěžící první setkání s Bobříkem informatiky nadchlo natolik, že již nyní se těší na příští ročník soutěže. Dobu čekání si mohou všichni zájemci zkrátit tréninkem na stránce www.ibobr.cz v archivu testů. Ráda bych poděkovala za pomoc při průběhu soutěže kolegovi Mgr. Michalu Zajíčkovi, který také dohlížel na regulérnost soutěže.

Školní koordinátor soutěže Mgr. Romana Přibylová

Datum vložení: 16. 1. 2022 20:57