Projektový den – Technika baví

V pátek 23. 9. 2022 ( 9:00 -  13:00) jsme s žáky 8.B vyrazili do Ostravy na VŠB, kde byly pro žáky připraveny následující aktivity:

• Kabaret vědy a techniky – studentské představení fyzikálních a chemických pokusů s příběhem
  • Chemická a environmentální laboratoř IET – chemické pokusy
  • Katedra kybernetiky a biomedicínského inženýrství REI – ukázky v laboratořích, bezkontaktní měření teploty, termokamera, ultrazvuk, výpočetní tomografie
  • Laboratoř institutu dopravy, ukázky dopravníků

Postupně jsme přecházeli z jednotlivých laboratoří, kde jsme prováděli praktické úlohy, seznamovali jsme se s novými trendy ve vývoji vědy a techniky, diskutovali s odborníky z praxe. Odborné znalosti a zejména pak praktické úlohy v laboratořích přinesly žákům nové poznatky, vysvětlení základních principů fungování přírodních zákonitostí. Sami si vyzkoušeli energii vzduchu, přiblížili si zákon akce a reakce, princip tornáda, zabývali se statickou elektřinou. V chemických laboratořích měřili pH roztoků, vyrobili si barevnou duhu, prováděli pokusy s hustotou kapalin, seznámili se s ultrazvukem, s měřením krevního tlaku, prohlédli si model mozku, srdce, ukázali si a vyzkoušeli bezkontaktní měření teploty, vyzkoušeli si práci s termokamerou a mnoho dalšího. Vše bylo zaměřeno na praktické ověření zákonitostí. Díky odborným laboratořím, materiálnímu vybavení a odbornosti lektorů to byl úžasný den, jehož motto znělo „zlepši si techniku“. Navíc se žákům rozšířili obzory pro možnosti dalšího studia a motivovalo k dalšímu sebe rozvoji. Žákům se akce velice líbila.

Autor: Mgr. Monika Halšková

Datum vložení: 30. 9. 2022 23:02